«

»

יולי
05

עדשות מולטיפוקל

תחום האופטיקה תפס תאוצה בשנים האחרונות ולא אחת אנו נתקלים בשמות ומותגים חדשים של משקפיים ועדשות יומיות אצל רופאי העיניים. משקפי המולטיפוקל הם המילה האחרונה בתחום משקפיי הראייה, ועליהם ממליצים רופאים ואופטומטריסטים לכל האנשים אשר עד היום הרכיבו שני סוגים של משקפיים: האחד לראיה מקרוב והשני לראיה מרחוק.

"עדשות מולטיפוקל". על אף השם המפוצץ, הן פשוט עדשות עם הרבה (מולטי) אפשרויות התמקדות (פיקוס). הכוונה לעדשות שיכולות לבצע פונקציה של שיפור ראייה לטווח קרוב (למשל לקריאה) ושיפור ראייה לטווח רחוק. עדשות המולטיפוקל עובדות באמצעות שילוב של 3 מוקדים: מוקד המרחק (6 מטר), מוקד ביניים (כ70 ס"מ) ומוקד קריאה (בין 35-40 ס"מ). בעבר היה נהוג להשתמש בעדשות "ביפוקל", אולם העדשות המודרניות מאפשרות מעבר חלק וברור יותר בין 2 סוגי הטווחים (באמצעות הוספת טווח ביניים) ועכל ידי כך מקלות על האדם את הראייה (ואת המעבר בין טווחי המיקוד). לכן עדשות אלו מתאימות למי שזקוק ליותר מזוג משקפיים אחד (לקריאה ולטווח רחוק), וניתנות לשימוש בכל גיל.

את עדשות המולטיפוקל ניתן להשיג במשקפי ראיה (ממש כמו משקפיים רגילים עם מסגרת לבחירה) או בעדשות יומיות. חשוב לדעת כי ישנן סוגים רבים של עדשות בשוק והשוני הרב מצוי באיכות העדשות שנובע, בין היתר בחומרי הייצור בהם משתמשים. יש לבדוק תמיד מהיכן מגיעות העדשות (ארץ ייצור) ולבדוק את טיב העדשות טרם השימוש. מומלץ להיוועץ באופטומטריסט או ברופא העיניים לגבי החברות השונות אשר מציעות את עדשות המולטיפוקל ולקבל החלטה לפי החברה אשר מייצרת את העדשות המתאימות ביותר לצרכיכם.

מה חשוב לדעת על המולטיפוקל

לעומת משקפיים רגילים, קשה יותר למצוא מסגרת ייחודית למשקפי מולטיפוקל. בנוסף מדובר בסוג משקפיים יקרות ביותר, שכן, הן ממלאות מספר פונקציות ונעשות בטכנולוגיה מתקדמת ביותר. שדה הראיה במשקפי מולטיפוקל הוא קטן יותר, אך ראוי לציין כי הטכנולוגיות החדישות מפחיתות משמעותית את תופעות הלוואי.

הטכנולוגיה המתקדמת ביותר

השיטה החדישה ביותר כיום נקראת "פריי-פורם" והיא מבוססת על ליטוש מתקדם שבו לכל מ"מ מרובע ישנו ליטוש אופטי ספציפי, כך שלבסוף מתקבלת עדשה אופטית מיוחדת עם מינימום עיוותים (בשונה מתהליך הייצור של עדשות רגילות). חשוב לדעת כי מסיבה זו, לא ניתן למדוד את עדשות המולטיפוקל באמצעות פקומטר כמו עדשה רגילה, על כן תהליך הבדיקה והתאמת העדשות יהיה שונה במקצת מתהליך התאמת עדשות רגיל.