«

»

יולי
01

מהו קטרקט ואיך מטפלים

קטרקט הינו מצב נפוץ מאוד בעיקר בגילאים מבוגרים אך יכול להתרחש גם אצל צעירים, במצב זה עדשת העין מתעכרת וכתוצאה מכך נפגעת הראייה. בעין רגילה העדשה שקופה ומאפרת ראייה צלולה לעומת עין הסובלת מקטרקט אשר ראייתה מטושטשת ולעיתים סובל החולה גם מראייה כפולה. התדרדרות המחלה משתנה בין חולה לחולה ונעה במדרג של בין חודשים ספורים ועד התדרדרות הדרגתית של שנים רבות.

מה הם הגורמים לקטרקט

הסיבות שונות ומגוונות, בדרך כלל קטרקט הינו מצב שמתפתח עם הגיל ונפוץ מאוד אצל אנשים בגילאים 60+ אך ישנן סיבות נוספות אשר עשויות לגרום למצב כגון: מחלות – סכרת, דלקת ממושכת בעין, סיבות תורשתיות ועוד.

סימנים אופייניים למחלה – בדרך כלל הסובלים מקטרקט יתלוננו על ראייה מטושטשת ולעיתים כפולה, ירידה ביכולת לראות עצמים בחושך והלפת מספר המשקפיים באופן תכוף יותר מבעבר. על מנת לאבחן את המחלה פונים לרופא עיניים אשר מבצע בדיקות ראייה.

הטיפול בקטרקט באמצעות ניתוח

על מנת לעבור ניתוח לטיפול בקטרקט תאלצו ראשית לעבור בדיקת עיניים מקיפה על ידי הרופא המטפל, בדיקה זו תקבע את חומרת המצב, חשוב לדעת שלאחר הניתוח ישנה תקופת החלמה של 14 יום בה תאלצו לנוח. הניתוח עצמו הינו מהיר ופשוט מאוד, אומנם התהליך הרפואי בכללותו נמשך מספר שעות אך הניתוח עצמו יהיה כרבע שעה ולא יצריך אשפוז רפואי, לאחר מספר שעות של השגחה המטופל ישוחרר לביתו.

לאחר הניתוח – בניתוחי קטרקט רבים התוצאות החיוביות הינן מהירות מאוד, תוך מספר ימים בודדים ירגיש המטופל שיפור גדול ביכולת הראייה. כמו בכל הליך רפואי ניתוחי הסיכוי לתופעות לוואי קיים אך כדאי לדעת שבניתוחי קטרקט השכיחות לתופעות אלה נמוכה מאוד ולרוב הם לא יגרמו לנזק בראייה, אחת מתופעות הלוואי הידועות יותר הינה איבוד היכולת למקד את הראייה שכן העדשה החדשה איננה מתפקדת כמו העדשה הטבעית של העין.