«

»

נוב'
14

אבחון וטיפול בקטרקט – כי אין סיבה לפגיעה באורח החיים, יש סיבה לחזור לראיה מצוינת

קטרקט הוא הופעת שכבה עכורה המכסה את העין, וגורמת לראיה מטושטשת ומעורפלת, לסינוור, ולקשיים בראיה בלילה. הקטרקט נמנה על בעיות עיניים הנפוצות ביותר, יכול להופיע

בעין אחת או בשתי העיניים, ומהווה את אחת הסיבות המרכזיות לירידת חדות הראיה בגיל מתקדם.
הסובלים מקטרקט מתקשים לנהל אורח חיים נורמלי, ופעילותם היומיומית נפגעת, מה גם שבנוכחות הקטרקט קיים חשש משמעותי למעורבות בנפילות ותאונות העשויות להיגרם מהראיה הלקויה. בין הסיבות לקטרקט אפשר למצוא זיקנה כאמור, אולם הקטרקט יכול להיווצר גם כתוצאה ישירה של מחלות דוגמת סכרת, בעיות בעיכול, ואפילו כתגובה מתמשכת לחשיפה בלתי מבוקרת לשמש (ללא משקפי שמש). ישנם גם מקרים של קטרקט מולד אצל תינוקות, הנדרש לטיפול על מנת שלא יווצרו סיבוכים או מחלות עיניים עתידיות.

מהן הדרכים לאבחן קטרקט והם חובה לבצע את הבדיקה דרך מכון עיניים ?
הקטרקט מאובחן בדרך כלל בבדיקת עיניים, המומלצת להתבצע אחת לשנה עבור כל מי שעברו את גיל 50, ומתבצעת דרך מכוני עיניים שונים. בדיקת עיניים שכזו היא בדיקה קלינית קצרה, במהלכה משתמש הרופא במנורת סדק, לרוב לאחר מתן טיפות להרחבת האישונים. במידה והרופא מזהה אכן עכירות והמטופל מתלונן על ירידה בראיה, ולאחר שישלול הרופא מחלת עיניים אחרת דוגמת גלאוקומה, יאובחן הקטרקט ויקבע אופן הטיפול בו.

ניתוח להסרת קטרקט – טיפול עיניים קצר, פשוט, יעיל
בהיעדר טיפול תרופתי לקטרקט, הרי ששיטת הטיפול הנפוצה והיעילה היא ניתוח עיניים להסרתו, הנעשה בהרדמה מקומית והוא קצר ופשוט. במהלך הניתוח מוצאת העדשה העכורה, ובמקומה מוכנסת עדשה מלאכותית תוך עינית, המתפקדת כעדשה קבועה המשפרת את הראיה באופן מושלם ומשמעותי. במידה ונוצר קטרקט נוסף מאחורי העדשה (אפשרי וקורה), ישנה האפשרות לנקותו באמצעות ניתוח עיניים בלייזר (ניתוחי עיניים בלייזר הם פשוטים אפילו יותר).
הניתוח אינו מתאים לסובלים מבעיות לב או לחץ דם, לסובלים מבעיות גב ואינם יכולים לשכב וכד'. טיפולי עיניים בקטרקט הנדרשים לשתי העיניים, מבוצעים בנפרד בכל עין, ורק לאחר החלמה מלאה של העין שנותחה.

ומה לגבי ההחלמה מניתוח קטרקט ?
ניתוחי הקטרקט מבוצעים דרך מרפאות עיניים, וההחלמה מהם היא היא מהירה יחסית, ונמשכת מספר ימים. לאחר הניתוח עצמו נשארים המטופלים במעקב לעוד מספר שעות, לאחריו הם משוחררים לביתם. מרבית החולים יכולים לחזור לצפות בטלוויזיה ואף לקרוא כיום לאחר הניתוח, שאז מותר גם לבצע פעילות גופנית קלה, להסתובב ולבצע פעולות שגרתיות בבית, ואף להרים משאות במשקל סביר. ניתן לשוב לעבודה לאחר כשבוע.
נדיר שיחולו סיבוכים בעקבות הניתוח, אולם נדרש לבצע בדיקות תכופות אצל רופא עיניים, על מנת לבדוק שהכל תקין, בעיקר אם המטופל חש בכאבים או בירידה בראייה.
לעיתים נדרשים המנותחים להרכיב משקפי ראיה לאחר הניתוח (או משקפים לקריאה בלבד).