«

»

נוב'
14

כשיש בעיות בעיניים – מה עושים?

הראייה היא אחד החושים שעליהם אנחנו מסתמכים בעיקר. ספק אם מי מאיתנו יכול לדמיין לעצמו יום שלם בלי להיעזר בחוש הראייה. גם שאר החושים חשובים, כמובן, אבל ספק אם יש חוש אשר גם פגיעה יחסית קלה בו יכולה להיות בעלת השפעה כל כך עמוקה על כל דבר שאנחנו עושים. לעתים ישנן בעיות בעיניים ויש לא מעט טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים הנובעים מאותן בעיות. אספנו מידע על בעיות בעיניים ועל טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים – לידיעתכם.
מה הן בעיות בעיניים ומדוע הו נגרמות

ישנו מגוון רחב של בעיות בעיניים אשר יכולות להיגרם כתוצאה ממגוון רחב ל גורמים. כך למשל בעיות בעיניים יכולות להיגרם כתוצאה מדלקות וישנן בעיות בעיניים שיכולות להיגרם כתוצאה מפגיעה או וכל זאת מלבד בעיות בעיניים שיכולות לנבוע מגורמים תורשתיים וכו'. להלן נסקור טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים וכן בעיות בעיניים שכיחות.
ישנן בעיות בעיניים אשר נפוצות בכל הגילאים, כגון קוצר ראייה (מיופיה) או רוחק ראייה (היפראופיה). בעיות בעיניים מסוג קוצר ראייה מתבטאות שהראייה למרחק מטושטשת ואילו במקרה השני הראייה לטווח הקרוב היא המטושטשת. הבעיה הנפוצה ביותר מבין שתיהן היא קוצר ראייה, ורוב האנשים המרכיבים משקפיים (כ-85% מהם) סובלים מבעיה זאת. הטיפול בבעיה הזאת נעשה בדרך כלל על ידי משקפיים או עדשות מגע.
בנוסף ישנה תופעה המכונה צילינדר. הצילינדר הוא עיוות הקיים בקרנית העין ואשר בגללו יכולה להיגרם פגיעה ביכולת העין למקד את האור. כל הבעיות דלעיל מטופלות לרוב על ידי משקפיים, אשר פותרים את הבעיה.
בעיות בעיניים הנפוצות בקרב מבוגרים
עם הגיל, מה לעשות, נגרמת פגיעה פעמים רבות בשרירי העיניים ובראייה עצמה כתוצאה מכך. אצל מבוגרים החל בגיל 40, ניתן למצוא לא פעם בעיות בעיניים כגון זוקן ראייה – תופעה הקשורה בהיחלשות שרירי העדשה או לאובדן הגמישות בעדשת העין (לפעמים שניהם גם יחד). אובדן הגמישות גורם לקושי למקד את הראייה ולכן פעמים רבות טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים כוללים משקפי ראייה לצורך טיפול בבעיה זאת. טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים בנוסף הם גם טיפולי לייזר להסרת משקפי ראייה. טיפולים כאלה יכולים להחזיר למבוגרים את הראיה שלהם כמעט לרמה שהיתה להם מלכתחילה.
נוסף על אלה ישנן בעיות בעיניים אחרות הנפוצות בקרב מבוגרים כגון התפתחות של עין עצלה. עין עצלה הוא כינוי למצב בוא אחת העיניים (או שתיהן) איננה מתפקדת כצפוי מעין בריאה המתפקדת תפקוד מלא. מצבים אלה יכולים להיגרם בשל חסימות בכלי הראייה ושלל תופעות. לכל אחת אחד מהמקרים יש טיפול ייחודי משלו. חשוב מאוד לטפל בתופעות אלה כדי למנוע פזילה והמשך התדרדרות הראייה באותה עין. כל אלה ניתן להשיג באמצעות בדיקה וטיפול במרפאות עיניים.

הראייה היא אחד החושים שעליהם אנחנו מסתמכים בעיקר. ספק אם מי מאיתנו יכול לדמיין לעצמו יום שלם בלי להיעזר בחוש הראייה. גם שאר החושים חשובים, כמובן, אבל ספק אם יש חוש אשר גם פגיעה יחסית קלה בו יכולה להיות בעלת השפעה כל כך עמוקה על כל דבר שאנחנו עושים. לעתים ישנן בעיות בעיניים ויש לא מעט טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים הנובעים מאותן בעיות. אספנו מידע על בעיות בעיניים ועל טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים – לידיעתכם. מה הן בעיות בעיניים ומדוע הו נגרמותישנו מגוון רחב של בעיות בעיניים אשר יכולות להיגרם כתוצאה ממגוון רחב ל גורמים. כך למשל בעיות בעיניים יכולות להיגרם כתוצאה מדלקות וישנן בעיות בעיניים שיכולות להיגרם כתוצאה מפגיעה או וכל זאת מלבד בעיות בעיניים שיכולות לנבוע מגורמים תורשתיים וכו'. להלן נסקור טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים וכן בעיות בעיניים שכיחות. ישנן בעיות בעיניים אשר נפוצות בכל הגילאים, כגון קוצר ראייה (מיופיה) או רוחק ראייה (היפראופיה). בעיות בעיניים מסוג קוצר ראייה מתבטאות שהראייה למרחק מטושטשת ואילו במקרה השני הראייה לטווח הקרוב היא המטושטשת. הבעיה הנפוצה ביותר מבין שתיהן היא קוצר ראייה, ורוב האנשים המרכיבים משקפיים (כ-85% מהם) סובלים מבעיה זאת. הטיפול בבעיה הזאת נעשה בדרך כלל על ידי משקפיים או עדשות מגע. בנוסף ישנה תופעה המכונה צילינדר. הצילינדר הוא עיוות הקיים בקרנית העין ואשר בגללו יכולה להיגרם פגיעה ביכולת העין למקד את האור. כל הבעיות דלעיל מטופלות לרוב על ידי משקפיים, אשר פותרים את הבעיה. בעיות בעיניים הנפוצות בקרב מבוגריםעם הגיל, מה לעשות, נגרמת פגיעה פעמים רבות בשרירי העיניים ובראייה עצמה כתוצאה מכך. אצל מבוגרים החל בגיל 40, ניתן למצוא לא פעם בעיות בעיניים כגון זוקן ראייה – תופעה הקשורה בהיחלשות שרירי העדשה או לאובדן הגמישות בעדשת העין (לפעמים שניהם גם יחד). אובדן הגמישות גורם לקושי למקד את הראייה ולכן פעמים רבות טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים כוללים משקפי ראייה לצורך טיפול בבעיה זאת. טיפולי עיניים שכיחים בקרב מבוגרים בנוסף הם גם טיפולי לייזר להסרת משקפי ראייה. טיפולים כאלה יכולים להחזיר למבוגרים את הראיה שלהם כמעט לרמה שהיתה להם מלכתחילה. נוסף על אלה ישנן בעיות בעיניים אחרות הנפוצות בקרב מבוגרים כגון התפתחות של עין עצלה. עין עצלה הוא כינוי למצב בוא אחת העיניים (או שתיהן) איננה מתפקדת כצפוי מעין בריאה המתפקדת תפקוד מלא. מצבים אלה יכולים להיגרם בשל חסימות בכלי הראייה ושלל תופעות. לכל אחת אחד מהמקרים יש טיפול ייחודי משלו. חשוב מאוד לטפל בתופעות אלה כדי למנוע פזילה והמשך התדרדרות הראייה באותה עין. כל אלה ניתן להשיג באמצעות בדיקה וטיפול במרפאות עיניים.