«

»

נוב'
17

כיצד ניתן לבצע הסרת משקפיים בלייזר

מאז שנות השמונים, אז החלו להופיע טיפולי הסרת משקפיים בלייזר – שהיוו קפיצת מדרגה מדהימה באיכות החיים, הפכו טיפולי הסרת משקפיים בלייזר לנפוצים ופופולאריים ביותר. הסרת משקפיים בלייזר נחשבת היום להליך רפואי-קוסמטי בטוח למדי ובישראל לבדה מבוצעים בין 15,000 ל-20,000 טיפולי הסרת משקפיים בלייזר בשנה! איך זה עובד, מה עושים ולמי זה כדאי
טיפול הסרת משקפיים בלייזר למקרים המתאימים
לא כל סוג של קוצר ראייה או פגיעה ביכולת הראייה ניתנים לטיפול באמצעות טיפול הסרת משקפיים בלייזר בכלל. המדובר בסוגים מאוד מסוימים של פגמים בראייה הנגרמים כתוצאה מעיוות או פגיעה בקרנית בדרך כלל. טיפול הסרת משקפיים בלייזר הוא הליך כירורגי פשוט יחסית, המבוצע באמצעות כלים מאוד מדויקים. טיפול הסרת משקפיים בלייזר מנצל את הדיוק הרב של קרני הלייזר כדי לתקן את הפגמים בקרנית.
סוגי הטיפולים של הסרת משקפיים בלייזר הקיימים כיום
ישנם שלושה סוגי טיפולים המוצעים לתיקון פגמים אלה בראייה. הטיפול הותיק ופורץ הדרך נקרא שיטת לאסיק. בשיטה זאת, הרופא היה משתמש בסכינים קטנות ומדויקות כדי לפתוח מעין "חלון" בקרנית. לאחר מכן, הרופא היה מבצע ליטוש של הקרנית מצדה הפנימי באמצעות קרן הלייזר. טיפול הסרת משקפיים בלייזר בשיטה זאת אורך כחצי שעה ותוצאות הניתוח היו מורגשות מייד בסופו.
עם הזמן שכללו הרופאים את השיטה והצליחו ליצור את שיטת לאסק. כמו בשיטה הישנה, גם כאן פותח הרופא מעין "חלון" קטן באמצעות סכינים קטנות ומיוחדות לביצוע המשימה העדינה, אולם החתך שנעשה כאן הוא קטן הרבה יותר ומשפיע רק על שכבת תאים אחת בקרנית שנקראת "אפיתל". באמצעות אלכוהול מחלישים את החיבור בין השכבה הזאת לשכבה אחרת הנמצאת מתחתיה ואז המנתח יכול לבצע את התיקון של הרשתית משם תוך פגיעה מזערית בקרנית. חסרונו של הטיפול הוא כי לאחריו נדרשת תקופה ארוכה יותר עד להתייצבות המספר – קרי, יכולת הראייה. היתרון הוא בכך שיותר אנשים יכולים להיעזר בו לצורך הסרת משקפיים בלייזר – גם כאלה שיש להם קרנית דקה במיוחד.
סוג הטיפול החדשני ביותר הקיים הוא טיפול הסרת משקפיים בלייזר שנקרא אינטרלאסיק. הרעיון הוא אותו רעיון, אולם בשיטה זאת לא משתמשים כלל בסכינים. היתרון בכך שלא משתמשים בסכינים אלא רק בקרן הלייזר הוא כי נחסך הסיכון הנובע משימוש בסכינים. המדובר ביתרון חשוב ביותר המנטרל את אחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר הקיים בניתוח בשיטות האחרות. מלבד זאת, שיטה זאת של הסרת משקפיים בלייזר מאפשר החלמה מהירה יותר והתייצבות הראייה במשך פרק זמן קצר הרבה יותר.

המדובר בהליך פשוט ומהיר ולאחריו לא תזדקקו למשקפיים
טיפולים אלה להסרת משקפיים נחשבים לטפולים רפואיים-קוסמטיים פשוטים למדי עם רמת סיכון נמוכה. אילו לא די בזה, הרי ששיטות מתקדמות כמו האינטרלאסיק מבוצעות בלי להיעזר בסכינים ובאמצעות מחשב מדויק המבצע בדיוק את הפעולות הדרושות, ללא מגע יד אדם. אם יש לכם ברירה, למה שתשתמשו במשקפיים?