«

»

מרץ
14

טיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה

טיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה עתידות להיות האמצעי העיקרי שינתן לסובלים מהמחלה. הטיפות נותנות הקלה מהירה ואפקטיבית ללחץ שמופעל על עצבי הראייה הנוצר על ידי הגלוקומה.
מהי גלאוקומה?
גלוקומה היא מחלה של עצבי העיניים הגורמת לעיוורון חלקי עד מלא. היא הסיבה השכיחה ביותר בעולם לעיוורון. גלוקומה גורמת לחוסר תפקוד של העין על ידי יצירת דלקות פנימיות המותחות ופוגעות בעצב האחראי על הראיה. למחלה זו אין תרופה אולם ניתן לשלוט בתופעות הלוואי שלה על מנת  להימנע מנזק נוסף. טיפול באמצעות טיפות עיניים וכירורגיה מעניקות לחולי גלוקומה סיכוי לראות גם מחר.
כיצד לזהות סימפטומים של גלאוקומה?
הסוג הנפוץ ביותר של גלוקומה הוא גלוקומה רחבת זווית. ישנם מספר סימנים שניתן לזהות בשלב המוקדם של המחלה. שלא כמו בהזעת יתר הדרך הטובה ביותר להימנע מגלוקומה היא לעבור בדיקות עיניים תקופתיות בהן ניתן לעלות על סימנים מוקדמים של המחלה. בשלבים מתקדמים יותר מופיעים כאבי ראש וערפול של הראייה. רצוי להימנע משלבים אלו וללכת פעמיים בשנה לבצע בדיקות ראייה.
הסוג השני של גלאוקומה הוא גלוקומה צרת זווית. הסימפטומים שלה כוללים טשטוש של הראייה, עיגולים צבעוניים בקצה שדה הראייה, צמצום שדה הראייה וכאב חד באזור העין והראש המלווה בבחילות והקאות. חובה להיבדק על ידי רופא באם חשים בתסמינים אלה. ברוב המקרים ינתנו טיפות עיניים על מנת להקל על הסימפטומים ולהאט את המחלה.
טיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה
טיפות עיניים הן הטיפול העיקרי בגלוקומה. הן פועלות כך שהן מקלות את הלחץ המופעל על עצבי הראייה ומונעות את התפשטות המחלה. זהו התהליך הנפוץ והבטיחותי ביותר להתמודדות עם גלוקומה. טיפול כירורגי יכול לשמש כמוצא אחרון וישמש גם הוא רק על מנת להקל על התסמינים, מכיוון שלגלוקומה אין תרופה.
סוגי טיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה
לרוב טיפול בגלוקומה נעשה על ידי שימוש במגוון של סוגי טיפות. כל סוג מבצע מספר פונקציות. לרוב במטופלים נרשמים מספר סוגים על מנת לוודא שתסמינים לא חומקים והמחלה לא תתקדם.
סוגי הטיפות הנפוצים לטיפול בגלאוקומה
Prostaglandis- הסוג הנפוץ והשימושי ביותר. הטיפול בהם יעיל ופשוט. דורשות שימוש פעם ביום בלבד. מטרתן העיקרית היא להקל את הלחץ על השרירים שסביב העין.
Beta-blockers – טיפות המפחיתות את הלחץ על העין על ידי הקטנת כמות הנוזלים הנמצאים בתוך העין.
Carbonic anhydrase inhibitors – ניתנות כטיפול משלים יחד עם טיפות אחרות. מפחיתות את כמות הנוזל בין הקרנית לרשתית. נוזלים אלו לא מתנקזים היטב בשל הדלקת ולכן יוצרים לחץ על עצב הראייה.
Parasympathomimetic – טיפות שמטרתן להגביר את תנועת הנוזל שבין הקרנית והרשתית על מנת לנקז לכלוך המצטבר שם.
Hyperosmolar – טיפות הניתנות במקרים חמורים בלבד ומורידות באופן משמעותי את כמות הנוזל הנמצא בתוך העין.
Alpha-adrenergic – סוג נוסף של טיפות המפחיתות את כמות הנוזל שבין הקרנית והרשתית.
Epinephrine – טיפות המגבירות את קצב ניקוז הנוזל ומאטות את קצב יצירתו בתוך העין.
הסוגים השונים של טיפות לטיפול בגלוקומה הן הדרך היעילה ביותר כיום לטפל במחלה. מגוון הסוגים שקיימים משמעותם שניתן לשלוט על המחלה בצורה אפקטיבית בהרבה ולהתאים את הטיפול התרופתי לכל מקרה של המחלה.
המלצות: idry