סוגי ניתוחים לביצוע הסרת משקפיים בלייזר – משקפיים זה פאסה

משקפיים זה פאסה, את זה כל אחד יודע. הן מכבידות, מציקות, מתכסות באדים בחורף ונרטבות מהגשם ובכלל… זה כבר לא זה. גם עדשות אינן פתרון אופטמלי תמיד (תשאלו רופאי עיניים המטפלים בדלקות הנגרמות עקב שימוש בעדשות), לא פלא איפוא שיותר ויותר אנשים פונים לניתוחי הסרת משקפיים בלייזר, על מנת לפתור את בעיות הראיה שלהם ולבצע תיקון עיניים מקיף.
תהליך הסרת משקפיים בלייזר הוא ניתוח פשוט וקצר, שמטרתו לשפר את איכות חייהם של מרכיבי משקפיים או עדשות. שיטות הסרת משקפיים בלייזר הן רבות ושונות זו מזו, ומותאמות לכל אדם על פי צרכיו, מספר המשקפיים שלו, מבנה עיניים והקרנית שלו, ושאר פרמטרים בריאותיים שמטרתם להביא להצלחת הניתוח.

הסרת משקפיים בלייזר – אלה הן השיטות הנפוצות כיום
1.    שיטת לאסיק – השיטה הפופולארית ביותר לביצוע הסרת משקפיים בלייזר , שנועדה לתקן את הראיה באופן מושלם. השיטה מתאימה לבעלי קרנית עבה יחסית, ובמהלכה מורמת השכבה העליונה של הקרנית באמצעות סכין, על מנת לאפשר את עבודת קרן הלייזר על הקרנית עצמה. ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסיק מבוצע בהרדמה מקומית בעזרת טיפות, והטיפול עצמו נמשך כמספר דקות קצרות בלבד. בשיטה זו ניתן לטפל בשתי עיניים באותו יום, וההחלמה מהניתוח היא קלה ומהירה מאוד,
2.   שיטת אינטרלאסיק – שידרוג של שיטת לאסיק המתאימה לסובלים מקוצר ראיה, רוחק ראיה וצילינדרים. במהלך הטיפול מוסרת השכבה העליונה של הקרנית באמצעות לייזר (ולא באמצעות סכין), קרן הלייזר עובדת על השכבה הפנימית, ועם סיום הפעולה מוחזרת השכבה העליונה של הקרנית למקומה.
3.    שיטת לאסק – שיטה חדשה יותר, המתאימה למי שבעבר לא יכלו לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר  – קצרי רואי בעלי מספרים גבוהים וקרנית דקה, לבעלי עיניים יבשות, או מי שעברו ניתוחי רשתית וגלאוקומה. בשיטה זו מפצל הרופא את השכבה העליונה הדקה של הקרנית (הקרויה אפיתל), מבוצע ליטוש של הקרנית באמצעות הלייזר, ואז מוחזרת השכבה העליונה של הקרנית למקומה. בשיטה זו לביצוע הסרת משקפיים בלייזר נדרש זמן החלמה ממושך יחסית לאפיתל, הנמשך כמספר שבועות, ודורש פעמים רבות גם הנחת עדשת מגן טיפולית על העין.
4.    שיטת פראסבילאסיק – שיטת הסרת משקפיים בלייזר המיועדת למבוגרים הסובלים מזוקן ראיה. בשיטה זו מבוצע עיצוב מולטי פוקאל של הקרנית, ומאפשר את הסרת משקפי הקריאה באחוזי הצלחה של כ-70%. את הניתוח אפשר לבצע בשתי העיניים בו זמנית, וההחלטה אודותיו מתקבלת לאחר בדיקת עיניים על ידי רופא מומחה, המאשר כי המטופל מתאים לביצוע הסרת משקפיים בלייזר בשיטה זו .
5.    שיטת וייבפרונט – הסרת משקפיים בלייזר בשיטת ליטוש מתוחכמת, המבוססת על מערכת רובוטית המנתחת את מבנה העין ומבצעת את הליטוש על פי הנתונים המופקים בה. הסרת משקפיים בלייזר שיטה זו פותרת בעיות של צילינדרים באופן מוחלט, ומונעת את תופעות הלוואי מהניתוח בשיטות רגילות, בעיקר את תופעות הסינוור בשעות הערב והלילה.