השתלת עדשות תוך עיניות

הסרת משקפיים בלייזר הופכת פופולארית יותר ויותר בשנים האחרונות ומתאימה הן לבעיית קוצר ראייה ורוחק ראייה בדרגות שונות והן לאנשים אשר חלה אצלם ירידה בכושר הראייה לקרוב בעקבות הזדקנות הראייה.
ואולם ישנם אנשים אשר מעוניינים להיפתר מהמשקפיים, אולם אינם מתאימים לניתוח לייזר מסיבות שונות, ביניהן: קרנית דקה או בצקתית וכן לבעלי קוצר ראיה, רוחק ראייה או צילינדר במספרים גבוהים, אשר סובלים מאיכות ראייה ירודה גם עם משקפיים.

עבור אלה, מסביר ד"ר שמואל לוינגר, מנהלה הרפואי של רשת מרפאות ואופטיקה "עיניים" – הסרת משקפיים, "הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת, מציעה אפשרות חלופית- השתלת עדשה מלאכותית תוך עינית המותאמת ללקות הראייה של המטופל. העדשה אמנם מושתלת לצמיתות, יחד עם זאת  הטיפול הפיך".

לדבריו, "על מנת לעבור השתלת עדשה תוך עינית, יש לעבור סדרה מקיפה של בדיקות הכוללת: בדיקת התאמה של מבנה העין, תקינותן של הקרנית והרשתית, צילומי טופוגרפיה של הקרנית. לאחר שנקבע כי המטופל מתאים לניתוח מסוג זה, מוזמנת עדשה מתאימה לתיקון הראייה. במהלך ההליך הניתוחי שאורך מספר דקות, מחדירים את העדשה דרך פתח זעיר שגודלו 3 מ"מ, ממקמים את העדשה בין עדשת העין הטבעית לבין הקשתית (עדשה מסוג ICL ), או על גבי הקשתית (עדשת ארטיזן או ארטיפלקס) והיא נעזרת בשרירים ובמבנה העין הטבעי על מנת ליצור מיקוד של עדשה לקרוב ולרחוק. השתלתה מבוצעת באמצעות טכניקה ייחודית  שבמהלכה היא מושחלת דרך חתך זעיר בקרנית ומקבעים אותה באמצעות שני תפסנים קטנים שאוחזים בקשתית עצמה ומקנים לעדשה יציבות.
ברוב המקרים, מבוצע הניתוח ללא תפרים, לא נדרש אשפוז ולאחר מנוחה קצרה המנותח משוחרר לביתו.
הראייה בעין המנותחת חוזרת לנורמה תוך מספר שעות וניתן לראות טוב ללא משקפיים".

ד"ר לוינגר מסביר כי "במידה ונדרשת השתלת עדשה בשתי העיניים, מבצעים את הניתוח בעין אחת וכעבור שבוע בעין השנייה".
" ניתוח זה מהווה חלופה נוספת לשיפור הראייה והתוצאות המתקבלות הן מדויקות ביותר. השתלת עדשה תוך עינית מאפשר להגיע לראייה טובה ומלאה, הן לרחוק והן לקרוב, ללא צורך בשימוש במשקפיים.
ניתוח השתלת  עדשה מתאים לגילאי 18 עד 55 שאין להם מחלות עיניים ותשבורת הראייה שלהם יציבה. הניתוח מבוצע בקצרי ראייה ממספר 3-עד 24- דיופטר ולרוחק ראיה עד מספר  12+ דיופטר".