ירוד, בעברית – קרטרקט, באנגלית

אנשים רבים סובלים בגיל מתקדם מירידה בכושר הראייה שלהם. הגורמים לכך יכולים להיות מגוונים ורבים. בחלק מהמקרים נגרמת הפגיעה בראייה בשל קטרקט או ירוד בשמו העברי. קטרקט הוא תופעה בה העדשה של העין הופכת להיות עכורה. אם אתם רוצים להבין כיצד זה מרגיש, נסו להיזכר בפעם האחרונה שהיבטתם בעולם דרך עדשה עכורה ועבה במיוחד. אבל לא צריך לשבת בחושך ולסבול – אפשר לצאת אל האור, באמצעות טיפול קטרקט. אם תבקשו יפה תוכלו לקבל גם טיפול מולטי קטרקט שיחסוך מכם את הצורך במשקפי מולטי-פוקאל.

על קטרקט והטיפול בו
פעמים רבות נכתב בתנ"ך ובמקומות אחרים על כך שאנשים מסוימים בהגיעם לגיל מבוגר "כהו עיניהם". ספק רק אם מי שכתבו את השורות האלה ידעו עד כמה הם מדייקים. קטרקט הוא בדיוק התופעה הזאת: עכירות של העין אשר יכול לנבוע משלל רחב של גורמים. בחלק מהמקרים מדובר בגורמים מולדים או תורשתיים ובמקרים אחרים קטרקט יכול להיגרם כתוצאה מחבלה בעין, מחלות מערכתיות אחרות (סכרת והשמנת יתר למשל) ואפילו כתוצאה מעישון ועוד.
אם יש לכם פגיעה בחדות הראייה (ובמקרים מסוימים אפילו שיפור בראייה לטווח קרוב), ייתכן שאתם סובלים מקטרקט. אם אתם חוששים שמא יש לכם קטרקט, כל שעליכם לעשות הוא לגשת אל רופא עיניים אשר יאבחן את מצב העיניים ויידע לומר לכם מה אפשר ועד כמה כדאי לעשות את זה. רופא עיניים יכול להמליץ על הליך לתיקון קטרקט ולעתים אף יציע לשלב במסגרת אותו הליך גם טיפולים נוספים.
הטיפול בתופעה של קטרקט מתבצע באמצעות ניתוח פשוט יחסית, אשר הפך להיות כבר שכיח ביותר ושאיננו דורש אפילו אשפוז. במהלך ניתוח קטרקט – אשר מתבצע בהרדמה מקומית הניתנת באמצעות טיפות עיניים – יבצעו הרופאים חתך מזערי בקוטר של כ-2 מילימטרים, באמצעות מכשיר אולטרא סאונד זעיר, מיוחד ומדויק. דרך החריץ הזעיר הזה, יוציאו הרופאים את העדשה הפגועה של העין וישתילו במקומה עדשה מלאכותית, אשר תלווה אתכם באופן קבוע.
במבט ראשון טיפול קטרקט נשמע קצת מרתיע, אולם צריך לזכור כי הניסיון הרב שצברה הרפואה וההתפתחויות הטכנולוגיות מאפשרות היום לעשות הליכים כאלה באופן בטוח למדי ותוך סיכון מזערי. חשבו על כך: ניתוח בהרדמה מקומית שאפילו איננו דורש אשפוז הוא כל שמפריד ביניכם ובין קבלת הראייה שלכם חזרה. היוועצות עם רופא תוכל לעזור לכם להפיג את הפחדים ולקבל תמונה רצינית, מלאה ואמינה של הסיכויים והסיכונים בטיפול כזה.

האם אפשר לבקש עדשה משוכללת יותר?
זה נשמע כמו שאלה הלקוחה היישר מסרט מדע בדיוני, אולם גם מבלי שתהיינה עיניים מלאכותיות בעלות יכולות משופרות, הרי שכבר היום אצל אנשים אשר סובלים מקטרקט ואפילו פגיעת קוצר ראייה ורוחק ראייה – אפשר לבצע טיפול קטרקט במסגרתו תושתל בעיניו של אדם כזה עדשה בעלת נקודות מיקוד שונות, כך שיוכל לראות טוב הן למרחק והן מקרוב.