קדמת הרפואה מצילה את הראייה

לעתים, כאשר מתעניינים בתחומי הרפואה, נראה כי היום הרפואה לקוחה היישר מתוך ספרי המדע הבדיוני. יכולות הרפואה והטכנולוגיה כל כך מתקדמות עד כי הן מאפשרות לבצע השתלת עדשות בלייזר בתוך העיניים עצמן. בשל היות העיניים אחד האיברים החשובים מחד והרגישים מאידך בגוף, לא מדובר בעניין של מה בכך. אולם ככל שחולף הזמן טיפולים כגון השתלת עדשות בלייזר הופכים יותר ויותר פופולאריים, נפוצים ובטוחים.

מי צריך השתלת עדשות בעיניים בכלל?
ישנם גורמים רבים לפגיעה ביכולות הראייה שלנו. חלק מהגורמים האלה קשורים במידה באופן ישיר לבעיות הקשורות בתפקוד העדשה הטבעית של העין. העדשה היא איבר שקוף וגמיש הנמצא בין הקרנית לבין האישון שמטרתו למקד את קרני האור הנקלטות בעין כך שהרשתית תוכל לתרגם את האור לאותות שהמוח ימיר לתמונה. כאשר נפגעת הגמישות של העדשה או כאשר העדשה נפגעת – מתלכלכת (נהיית עכורה), נשרטת וכו', והדבר יכול להיגרם ממכלול גדול של נסיבות – החלפת העדשה יכולה לפתור את בעיות הראייה ולאפשר לאדם לחזוק לראות כמעט באותה רמה שיכול היה לראות בעבר.

ישנם סוגים שונים של עדשות לצורך השתלת עדשות בלייזר אשר מותקנות בשיטות שונות וכדי לענות על צרכים שונים. כך למשל אצל אנשים הסובלים מקטרקט, השתלת עדשות בלייזר נועדה להחליף את העדשה הטבעית בשל עכירותה. במקרים אחרים בהם עיוות בעדשה הוא הגורם לפגיעה ביכולת הראייה, ניתן לבצע השתלת עדשות בלייזר כך שהעדשה החדשה תמקד את האור כראוי ולשחזר בכך את שדה הראייה של האדם.

כיצד מתבצעת השתלת עדשות בלייזר לרוב
למרבה ההפתעה, השתלת עדשות בלייזר אינן עניין סבוך הדורש אשפוז. הנה הרפואה נוגעת – תרתי משמע – באחד האיברים הרגישים והפגיעים ביותר בגוף ומבצעת בו התערבות כירורגית, אולם אין צורך אפילו באשפוז. השתלת עדשות בלייזר מאפשר לבצע את הטיפול בתוך זמן קצר. השתלת עדשות בלייזר – להבדיל מהליכים במהלכם נעזרים בסכינים לחיתוך הקרנית – היא הרבה יותר מדויקת ובכך גם נחסך גורם הסיכון העיקרי בטיפולים אלה של השתלת עדשות. לעתים, השתלת העדשה מבוצעת אף מבלי להוציא את העדשה הטבעית הרגילה של העין. הרופא מחשב בדיוק את סוג העדשה שיש להתקין בעין, וזו מוחדרת למקומה מבלי שתוצא העדשה הישנה (הטבעית). בהליך כזה, יש פחות פגיעה בעין וברקמותיה.

השתלת עדשה בלייזר היא הליך אשר מאפשר להוריד "מספרים" רבים אצל אדם הסובל מלקות ראייה. העדשה מאפשר לאותו אדם שיפור עצום ביכולת הראייה שלו. מובן כי לא כל אחד מתאים לעבור טיפול כזה וחשוב תמיד להיוועץ ברופא כדי להבין את הסיכויים והסיכונים שבהליך כזה. אולם, אם אתם עושים את זה נכון, הרי שהסיכויים בהחלט עולים על הסיכונים וניתן לבצע את הניתוח הזה שיחזיר לכם את הראיה. לפעמים – ניתוח כזה יכול לתת לכם ראייה כפי שלא היתה לכם מעולם.